2023-2024 KYK yurt ücretleri açıklandı: KYK yurt ücreti bu yıl ne kadar oldu?

Geçtiğimiz günlerde Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından belirlenen yurt fiyatları açıklandı. 1. Tip, 2. Tip, 3. Tip, 4. Tip, 5. Tip ve 6. Tip KYK yurtları vardır. Yurt ücretleri, odanın büyüklüğü, kalan kişi sayısı ve tuvalet banyosu gibi faktörlere bağlıdır. KYK’nın bu yılki yurt ücreti ne kadar?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından açıklanan yurt başvuru sonuçları, bir kez daha ücretlere odaklandı. Geçtiğimiz günlerde, yeni dönem KYK yurt ücretleri duyuruldu.

KYK yurtları 1. tip, 2. tip, 3. tip, 4. tip, 5. tip ve 6. tip olarak sınıflandırılır. Bu sınıflandırma, odanın büyüklüğü, kalan kişi sayısı ve tuvalet banyosu olmasına dayalı olarak yapılır. En ucuz KYK yurdu 1. tip olurken, en pahalı olan 6. tiptir. Aylık ücretler, Tip 1 için 345 lira, Tip 2 için 405 lira, Tip 3 için 480 lira, Tip 5 için 510 lira ve Tip 6 için 570 lira oldu.

İlk kayıt ücreti, yeni yerleşen öğrencilerin ödemesi gereken ücrettir. Günlük yatak ücreti ve güvence ücreti bu ücrete dahildir. Bu ücret, öğrencinin yerleştiği yurda ve yerleşme tarihine göre değişir. GSB Yurt ve Kredi Ödemeleri ekranında veya ilgili banka ATM’lerinde tutar otomatik olarak görüntülenir.

İlk kayıt ücretinin ödenmesinin ardından, taahhütname onayı e-Devlet’in “Yurt Kayıt İşlemleri” bağlantısından yapılmalıdır. Daha sonra, başvuru sonuç ekranında belirtilen belgeler yurt müdürlüğüne teslim edilmelidir.

Yorum yapın