Fotoğraflarda Doğal Bir Şekilde Gülümsemek Neden Zordur?

Fotoğraflarda kendinizi gerçekten gülümsetmek yerine somurtmak muhtemelen daha kolaydır. Tabii ki, en iyi şakanın içindeymiş gibi milyon dolarlık bir gülümseme sergileyebilen şanslı insanlar var, ancak geri kalanımız için bu biraz zordur. Gerçek sevinç anlarında zahmetsizce akan bir gülümsemeyi taklit etmek neden bu kadar zor görünüyor?

Gerçek Bir Gülümseme Karşı Zorla Bir Gülümseme

Gerçek bir gülümsemeyi taklit etmeye çalışmak zor olabilir, ancak onu başkasında fark etmek oldukça kolaydır. Yüz ifadelerimiz, duygularımızı sergileyen reklam panolarıdır ve beynimiz gerçeği sahteden ayırt etme konusunda oldukça yeteneklidir. Aynı şey, gerçek bir gülümsemeyi sahte bir gülümsemeden ayırt etmek için de geçerlidir.

Gerçek sevinçten kaynaklanan bir gülümseme, adını ilk kez gözlemleyen Fransız anatomist B. Duchenne’den alan Duchenne gülümsemesi, iki temel kas hareketi ile karakterize edilir.

Kadın Yüz Kasları Anatomisi
Duchenne gülümsemesi iki ana kasın hareketini içerir: zygomaticus major ve orbicularis oculi. (Fotoğraf Kredisi: Derya Çizimleri/Shutterstock)

Zygomaticus majör kası gülümsediğinizde ağzınızı yukarı doğru açar. Bir de göz çevresindeki derinin kaz ayaklarına benzeyen kıvrımlar halinde toplanmasına neden olan orbicularis oculi var.

Duchenne, orbicularis oculi’nin iç şeritlerinin yalnızca kendiliğinden deneyimlenen zevkten kaynaklanan gülümsemelerde etkinleştirildiğini gözlemledi. Zorunlu bir gülümseme durumunda, özellikle de gülümseme sırıtış gibi küçük olduğunda bu kasların hareketleri genellikle yoktu.

Peki neden sahte bir gülümseme, gönüllü çabaya rağmen, gerçek bir gülümsemenin zahmetsizce harekete geçirdiği yüz kaslarını harekete geçirmekte başarısız oluyor? Aslında her şey beynin bu gülümsemeleri oluşturmak için kullandığı devrelere bağlı.

Zorla ve Gerçek Gülümsemelerin Üretilmesinde rol Oynayan Nöral Yollar

Beynimizin istemsiz, duygusal ve istemli yüz ifadeleri için farklı sinir yolları vardır.

Gerçek bir gülümsemenin kökleri, amigdala ve hipotalamus gibi bazal gangliyonları ve limbik sistem yapılarını içeren subkortikal çekirdeklerde bulunur. Amigdala, yüz ifadelerini tanımada ve olumlu duygular uyandıran uyaranları işlemede çok önemli bir rol oynar. Duygular daha sonra otomatik istemsiz hareketleri düzenleyen ekstrapiramidal motor sistemi tarafından düzenlenen yüz ifadelerine dönüşür.

Ancak sahte bir gülümseme motor kortekste başlatılır ve daha sonra istemli hareketlerden sorumlu piramidal motor sistemine yönlendirilir. Dolayısıyla, bir fotoğrafta ideal gülümsemeyi hedeflediğinizde beyniniz emrinizi takip ederek yüz kaslarınızı bir gülümseme oluşturacak şekilde yönlendirir. Ancak, gizlenemeyecek kadar gerçek bir sevinç hissettiğinizde, gerçek bir gülümseme zahmetsizce ortaya çıkar.

Zorla ve içten gülümsemeler oluşturmak, farklı sinir yolları gerektirir; gerçek gülümsemeler ek bir göz kasının etkinleştirilmesini gerektirir (Kredi: G-Stock Studio/Shutterstock)

Sahte bir gülümsemede hareket tamamen gönüllüdür. Beyninizin duygusal merkezlerinde üretilmez. Motor sisteminiz isteğinize uyar ve dudaklarınızı yukarı doğru kıvırır. Ancak samimi gülümsemelerde olumlu duyguların rolü çok belirgin hale gelir.

Beyin yarıküreleri ve duygular üzerine yapılan araştırmalar, olumlu duyguların beynin sol tarafını harekete geçirme eğiliminde olduğunu, olumsuz duyguların ise sağ tarafını harekete geçirdiğini ortaya koyuyor. Benzer şekilde EEG verileri, olumlu duyguların tetiklediği Duchenne gülümsemelerinin, diğer gülümsemelere kıyasla beynin sol ön temporal ve parietal bölgelerinde daha fazla aktiviteye sahip olduğunu gösteriyor.

Peki, bu gülümsemeleri yaratan yollardaki bu kadar temel bir farklılık varken, gerçek bir gülümseme taklidi yapmak mümkün müdür?

Gerçek Bir Gülümsemeyi Taklit Etmek Mümkün mü?

Kesinlikle! Aktörler gerçek gülümseme taklidi yapmakta başarılılar ve kandırmayı amaçlayan insanlar da öyle. Bir ifadeyi taklit etme sanatında ustalaşmak için yüz kaslarınızı kontrol etme sanatında ustalaşmalısınız. Örneğin oyuncular, kahkahalarının özgün görünmesini sağlayan ince ipuçları üzerinde bilinçli olarak çalışır ve izleyiciyle inandırıcı bir düzeyde bağlantı kurmalarına yardımcı olur. Yeterince geniş gülümsediğinizden emin olursanız, gözlerin yakınındaki kaz ayağını elde etmek muhtemelen en kolay olanıdır.

Kameranın önünde olmak öz farkındalığı artırabilir ve bu da garip bir vücut diline neden olabilir. (Kredi: Asier Romero/Shutterstock)

Gülümsemenin İncelikleri

Gülümsemenin ardında daha incelikli ipuçları da vardır. Örneğin, bir kişi gerçekten gülümsediğinde, kaşları ve göz kapağı arasındaki deri hafifçe aşağıya iner. Bu kaslar isteğinizle değil, gerçekten mutlu olduğunuzda harekete geçer.

Doğal Olmak Zor

Herkes doğal bir oyuncu değil. Ayna karşısında saatlerce pratik yaptıktan sonra bile bazılarımız hâlâ tuhaf görünebiliriz. Friends dizisinde Chandler’ın kamera önünde gülümsemekte zorlanmasını hatırlıyor musunuz? Bu, en iyilerimizin bile başına gelebilir.

Pratik Yeterli Değil!

Gülümsemek karmaşık bir eylemdir. Ağzınızı kıvırmak ve gözlerinizi kırıştırmaktan öte, sosyal ipuçları, kültürel normlar ve psikoloji gibi faktörler de devreye girer.

Kamerada Neden Tuhaf Görünürüz?

Kamerada tuhaf görünmenin yaygın nedenlerinden biri, görünüşünüzle ilgili farkındalığın artmasıdır. Duruş, saç, makyaj ve mükemmel açıyı bulma konusundaki endişeler, stresi artırabilir ve gerçek bir gülümsemenin doğallığını yok edebilir. Organik bir gülümseme en iyi şekilde görünür. Sıcak ve davetkar bir gülümseme, aynı şekilde sıcak ve davetkar bir vücut diliyle desteklenir. Ancak ilgi odağı olduğunuzda, fazla çaba göstermek beden dilinizin sert ve gergin görünmesine neden olabilir.

Kültürel Farklılıklar

Yüz ifadeleri evrensel olarak aynı şekilde anlaşılmaz. Bir gülümseme farklı kültürlerde farklı algılanabilir. Örneğin, geniş bir gülümseme bazılarına samimi gelirken, bazılarına samimiyetsiz ve aşırı gelebilir.

Rahat Olun

Bunun bizi fazla rahatsız etmesine izin vermemeliyiz. Beynimiz duyguları algılamakta ustadır ve mutlu bir gülümseme kültür sınırlarını aşar. Kameraya gerçekten gülümsemek istiyorsanız, beyninize mutlu hissetmesi için gerçek bir neden verin. Belki neşeli bir anıyı hatırlayın ya da komik bir memeyi düşünün… Bu işe yarayacaktır!

İncelediniz : Fotoğraflarda Doğal Bir Şekilde Gülümsemek Neden Zordur?

Yorum yapın