Piridoksin – Takviye, Kullanımlar, Yan Etkiler

Piridoksin, B6 vitamini’nin bir şeklidir ve çeşitli gıdalarda bulunur. Amino asitleri, karbonhidratları ve lipitleri metabolize etmek için besin takviyesi olarak kullanılır. Bu suda çözünebilen vitamin, çeşitli biyolojik fonksiyonların yerine getirilmesinde 100’den fazla enzime yardımcı olur.

B6 genel hücresel metabolizma için çok önemli bir bileşendir. Piridoksin ilacı esas olarak B vitaminini tedavi etmek için kullanılır6 Hamilelik sırasında eksiklik ve kusma. Ayrıca belirli bir anemi tipinin (kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliği) tedavisinde de kullanılır.

Piridoksin, tiamin (B vitamini) gibi B vitamini ailelerinin bir üyesidir.1), kobalamin (B vitamini12), riboflavin (B vitamini2) ve folik asit (B vitamini9). Et, kümes hayvanları, fındık, tam tahıllar, muz ve avokado gibi çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunur.

B Vitamini Nedir?6?

Piridoksin, piridoksal ve piridoksamin topluca B vitamini olarak anılır.6. Bu bileşiklerin tümü çekirdek olarak bir piridin halkası içerir.

B6 Vitamini (piridoksin, piridoksal ve piridoksamin) takviyesi, kullanımları, yan etkileriB6 Vitamini (piridoksin, piridoksal ve piridoksamin) takviyesi, kullanımları, yan etkileri

Suda çözünürler ve vücudumuzda fosfat formuna dönüştürülemez. Fosforile edilmiş türevleri piridoksin 5′-fosfat, piridoksal 5′-fosfat ve piridoksamin 5′-fosfattır.

Bunlar arasında piridoksal 5′-fosfat (PLP) en yüksek biyolojik aktiviteyi gösterir. Aldehit ve amin, doğal olarak oluşan B vitamininin ana bileşenleridir.6.

Piridoksinin Sağlığa Faydaları

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre jenerik ve karşı ürün olarak satılan önemli bir ilaç listesidir. Bazı gelişmiş ilçelerde sağlığın daha iyi iyileştirilmesi için kahvaltılık gevreklere eklenebilir.

Oral takviye veya enjekte edilebilir form esas olarak B’yi tedavi etmek ve önlemek için kullanılabilir.6 eksikliği, sideroblastik anemi, bazı metabolik bozukluklar ve bazı mantar zehirlenmesi türleri.

Piridoksin ve piridoksin hidroklorür, düşük B vitamini seviyelerini önlemek veya tedavi etmek için kullanılır.6 Yeterli B alamayan kişilerde6 günlük diyetlerinden. Ayrıca kalp hastalığı, adet öncesi sendromu (PMS), depresyon, sabah bulantısı, Alzheimer hastalığı, adet krampları, şeker hastalığı ve diğer birçok sağlık sorununun önlenmesinde de kullanılır.

Enerji Üretmek

Piridoksin, yediğiniz yiyeceği hücresel enerjiye dönüştürmeye yardımcı olabilir. Gün boyunca çeşitli biyolojik fonksiyonları kontrol etmek için gereken enerjiyi sağlayan, yiyeceklerinizdeki yağları, proteinleri ve karbonhidratları metabolize etmeye yardımcı olur. Bu nedenle, daha fazla protein tüketirseniz daha fazla B vitamini alırsınız.6 Yediğiniz bu tür proteinleri metabolize etmek için piridoksin takviyeleri gerekir.

Depresyon Belirtilerini Azaltın

Piridoksin, B vitamininin bir formu6 çeşitli nörotransmiterlerin uygun metabolizması için gereklidir ve ruh halinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. B vitamini tarafından metabolize edilen nörotransmiterler6 vücudunuzdaki serotonin, dopamin ve gama-aminobütirik asit dahil olmak üzere duyguları düzenleyebilir.

Ayrıca kanınızdaki amino asit homosistein seviyelerinin azaltılmasında da rol oynayabilir. Amino asit homosistein depresyon ve diğer birçok psikiyatrik sorunla ilişkilendirilmiştir.

Beyin Sağlığını Geliştirin

Normal beyin gelişimine yardımcı olan, sinir sisteminizi ve bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutan hayati bir vitamin takviyesidir. Homosistein düzeylerini düşürerek beyninizin işleyişine dolaylı olarak yardımcı olabilir çünkü vücudunuzdaki yüksek düzeyde homosistein demans, Alzheimer hastalığı ve bilişsel gerilemeye neden olabilir.

Çeşitli bilimsel çalışmalar yüksek dozda B vitamininin6 Bir ay boyunca günlük takviyeler vücudunuzdaki kaygı ve depresyonu azaltabilir. Piridoksin, zihinsel gelişiminize yardımcı olan çeşitli nörotransmitterlerin uygun metabolizması için önemli bir bileşendir.

Anemiyi Önleyin ve Tedavi Edin

B vitamini tedavisinde ve önlenmesinde kullanılır.6 Yetersiz beslenmeden kaynaklanan eksiklik, çünkü vücudunuzdaki düşük piridoksin seviyeleri anemiye ve diğer birçok sağlık sorununa neden olabilir. dolayısıyla B6 Takviyeler, vücudunuzdaki kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynadığı için genetik bir anemi formunun önlenmesi ve tedavisinde etkilidir.

PLP, vücudunuzdaki hem proteininin sentezlenmesine yardımcı olan δ-aminolevulinat sentaz enzimi için bir kofaktördür. Bu nedenle B vitamini6 eksiklik hem proteininin (hemoglobin bileşeni) sentezini sınırlayabilir. dolayısıyla B6 eksikliği vücudunuzdaki kırmızı kan hücrelerinin üretimini azaltabilir ve mikrositik anemi olarak bilinen bir duruma neden olabilir.

PMS Tedavisinde Piridoksin

Çeşitli B vitaminleri, D vitamini, kalsiyum ve magnezyum dahil çeşitli vitamin ve mineraller, nörotransmitter sentezi ve hormonal denge için gereklidir. Her iki faktör de potansiyel olarak adet öncesi sendromuna (PMS) neden olur.

Piridoksin hidroklorür, depresif durumu ve PMS’nin genel semptomlarını hafiflettiği düşünülen önemli bir vitamin takviyesidir. Bu nedenle PMS tedavisinde hidroklorür takviyelerinin kullanılması önerilebilir.

Hamilelikte Bulantıyı Tedavi Edin

B vitamininin bir şeklidir6 Hamilelik sırasında bulantı ve kusmayı önlemede rol oynayabilecek vücudunuzdaki bazı doğal maddelerin hareketini bloke eder. Minimum yan etkiye sahip iyi bir güvenlik profiline sahip olduğundan hamilelik sırasında bulantı ve kusmayı önlemek için kullanılır.

Piridoksin, doksilamin ile kombinasyon halinde hamilelik döneminde sabah bulantısının tedavisinde kullanılabilir.

Piridoksinin elde edilmesi kolaydır ve büyüyen bebeğinizin beyin ve sinir sistemi gelişiminde rol oynar. Bu nedenle genellikle hamilelikte bulantı ve kusmanın başlangıç ​​tedavisi olarak kullanıyoruz.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltın

B vitamini6folat ve B vitamini12 amino asit homosisteinin metabolizmasına yardımcı olan kofaktörlerdir. Dolayısıyla bu vitaminlerin düşük miktarda alınması, kanınızdaki homosistein konsantrasyonunu artırarak koroner kalp hastalığı (KKH) ve felç riskini artırabilir.

Bu nedenle birçok araştırmacı B vitamininin6 (bir piridoksin formu) folik asitle (B vitamini) birleştirilir9) ve B vitamini12 kanınızdaki homosistein düzeylerini azaltarak kalp hastalığı riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Ancak çalışmalar, bu vitamin kombinasyonunun kan damarı hastalığını ve felci önemli ölçüde etkilemeyebileceğini göstermektedir.

Göz Sağlığı İçin Piridoksin

B vitamini6 (piridoksin) takviyesi, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) adı verilen, yaşlı yetişkinleri etkileyen bir tür görme kaybı olan göz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Meraklısına: İzopropil Alkol – Yapısı ve Formülü

Piridoksin Hidroklorür Takviyesi

B vitamini vitaminleri6 multivitaminler veya diğer B kompleks vitaminlerini içeren takviyeler halinde mevcuttur. Aynı zamanda ek olarak tek başına duruyor. Piridoksinin en yaygın şekli (B6 vitamer) piridoksin hidroklorürdür. Bazı B vitamini takviyeleri6 Ayrıca PLP içerir.

Piridoksin takviyeleri oral kapsüller veya tabletler ve sıvı formlarda mevcuttur. B vitamininin en aktif formunun emilimi6 Takviyelerden elde edilenler gıda kaynaklarından alınanlara benzer. Vücudumuz piridoksin hidroklorürün büyük farmakolojik dozlarını emer ancak hızla idrardan uzaklaştırır.

Genel nüfusun yaklaşık yüzde 28 ila 36’sı B vitamini içeren takviyeleri kullanıyor6 veya piridoksin hidroklorür.

Piridoksinin Yan Etkileri

Et, kümes hayvanları, fındık, tam tahıllar, muz ve avokado gibi doğal olarak oluşan gıdalardan elde edilen piridoksin sağlığınız üzerinde herhangi bir yan etkiye neden olmayabilir.

Oral takviye veya enjekte edilebilir piridoksin dozu vücudunuzda birçok yan etkiye neden olabilir. Genellikle yüksek dozda piridoksin beyin ve sinir sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle bu takviyeyi veya enjeksiyonu mutlaka sağlık uzmanınıza danışarak almalısınız.

Yüksek dozda piridoksin emzirilen bebeğinize zarar verebileceğinden hamilelik veya emzirme döneminde bu takviyeyi kullanmadan önce bir doktora danışın.

Mide bulantısı, baş ağrısı, uyuşukluk ve hafif uyuşukluk veya karıncalanma, piridoksin takviyesinin yaygın yan etkileridir. Ciddi yan etkiler şunları içerebilir:

  • Dokunma, sıcaklık ve titreşim hissinde azalma
  • Vücudunuzun denge veya koordinasyon kaybı
  • Ayaklarınızda veya ağzınızda uyuşma
  • Ellerinizde beceriksizlik veya yorgunluk hissi

Bunlar yan etkilerin tam listesi değildir ve piridoksin takviyesi başka birçok yan etkiye de neden olabilir. Bu nedenle herhangi bir piridoksin takviyesi almadan önce daima doktorunuza danışın.

Yorum yapın