Yerçekimi Dalgaları: Uzayın Yankılarını İlk Kez Dinliyoruz

İki kez ölen yıldızla ilgili olanı duydun mu? 2014 yılında gökbilimciler Refsdal süpernovasının patlamasını gördüler. 360 gün sonra tekrar patlama oldu.

Bu tuhaf olaylar dizisi, kütlesel nesnelerin uzayın dokusunu ışığın bükülmesine neden olacak kadar çarpıttığı, yerçekimsel merceklenme adı verilen bir olguya bağlıydı. Süpernovadan gelen flaşın yolu bize olan yolculuğu sırasında bu şekilde değişti, böylece bazı kısımları farklı rotalar izledi ve farklı zamanlarda, bu olağanüstü durumda neredeyse bir yıl arayla ulaştı.

Meraklısına: Einstein, Maddenin Kara Deliklere Dalma Şekli Konusunda Haklıydı

Bu hikayenin de gösterdiği gibi, yerçekimsel merceklenme bir süredir ortalıkta dolaşıyor, ancak şimdi ilgi çekici yeni bir bölüme girmek üzere. Bilim insanları, merceklenebilenin sadece ışık değil, aynı zamanda yerçekimsel dalgalar olduğunu da biliyor. Bu, akıllara durgunluk veren bir kavramdır: uzay-zamandaki dalgalanmalar, uzayın eğriliği tarafından çarpıtılmaktadır.

Bu aynı zamanda nötron yıldızlarının gizli iç kısımlarını aydınlatabilecek, karanlık enerjinin gücü hakkındaki gizemi çözebilecek ve yerçekimini her zamankinden daha güçlü bir şekilde test edebilecek son derece önemli bir olgudur. İşin en güzel kısmı da şu: İlk mercekli kütleçekim dalgamızı tespit etmenin eşiğinde olabiliriz.

Hiç kimse bunun şeytani derecede zor olmaktan başka bir şey olacağına dair bir yanılsama içinde değil. Yine de bunun er ya da geç gerçekleşeceği hissi var ve keşfi hızlandırmak için kullanabileceğimiz yöntemler var. New York’taki Stony Brook Üniversitesi’nden Simon Birrer, “Bu heyecan verici ve gerçekleşecek” diyor. “Var…

Yorum yapın